Ještě v druhé polovině dvacátého století se na venkově svítilo jen na některých místech, v závislosti na dostupných finančních zdrojích a také s přihlédnutím na prioritní oblasti, což bylo okolí nákupních středisek, náměstí, veřejných prostranství, kde se předpokládal zvýšený pohyb chodců.
Dnes jsou pouliční lampy rozmístěné téměř všude a k největšímu rozvoji jejich výstavby přispěla technologie kmitajících sodíkových par ve vysokotlaké baňce. Ano, jsou to právě sodíkové výbojky, na něž jsme si zvykli za ta léta natolik, že považujeme oranžové večerní světlo za něco přirozeného, co k našemu životu neodmyslitelně patří.
Výroba sodíkové výbojky je zavedená již desítky let a výrobní náklady jsou velice nízké. Tato světla s dlouhou životností a vynikající kvalitou poskytují dostatečný světelný tok a není tudíž důvod je nahrazovat něčím jiným. Ačkoliv se dnes můžete setkat na některých místech s propagací polovodičových reflektorů osazených čipy s chladnějším bílým světlem, většinou můžete pozorovat žlutooranžový nádech podvečera, který v lidské duši často vyvolává pocit klidu a pohody. A rozhodně to není náhodou.
Barva světla má vliv na psychiku
Že má barva světla vliv na tvorbu melatoninu, vám potvrdí každý lékař, nebo člověk, který se touto problematikou zabývá. Denní sluneční světlo nabádá lidské tělo k aktivitě a naopak večer se člověk ladí pomalu ke spánku a k odpočinku, k regeneraci. V průběhu dne se také mění složení hormonů a tento pravidelný denní cyklus je vhodné dodržet. Pakliže se mu budeme vzpouzet a ignorovat jej, organismus se bude špatně regenerovat a nedostatek spánku a odpočinku brzy sami na sobě pocítíme.
Právě z tohoto důvodu bychom měli dbát na barvu veřejného osvětlení, která odpovídá teplotě chromatičnosti v rozmezí zhruba od 2500 do 3500 Kelvinů. A to právě splňují sodíkové vysokotlaké výbojky. Pokud budeme osazovat pouliční lampy svítidly o barvě vyšší, kolem 5500 K, bude to již připomínat denní světlo, což organismus bude motivovat k vyšším výkonům, způsobí to problémy se spánkem, hyperaktivitu, a další zdravotní dopady na sebe nenechají dlouho čekat.