Po porodu se vyplavuje hormon prolaktin, který laktaci spouští. Je důležité myslet zejména na to, že pokud chcete rozjet kojení, miminko musíte hlavně přikládat k prsu, a to pravidelně a po dostatečně dlouhou dobu. V některých porodnicích se kojení porodní asistentky tolik nevěnují, a proto je dobré, pokud budete sama dostatečně informovaná. Mnoho žen si mylně myslí, že třeba po císařském řezu nebudou moci kojit, nebo že to je nevýhoda. Problém je však jen v separaci, kdy je matka na JIP a dítě na novorozeneckém oddělení.
mamka s kojencem
Dbejte tedy na to, aby vám i přesto miminko přinášeli v pravidelných intervalech ke kojení. Zapamatujte si že, nabídka je tam, kde je poptávka. Čím více bude novorozenec sát, tím více mléka se bude tvořit. Není třeba mít dítě přisáté na prsu nonstop, protože tak byste si zadělala akorát na zánět prsu a poničené bradavky. Přikládejte miminko určitě pravidelně i v noci, protože v noci se tvoří nejvíce prolaktinu.

Pokud je novorozenec líný a nesaje, nebo se nechce dokonce vůbec přisávat, stimulujte tvorbu mléka pomocí odsávačky. Odsávačka je skvělá věc a pomůže vám laktaci rozjet. Vězte, že pokud jste třeba i v situaci, kdy se dítě vůbec nepřisává, pokud má například nějaký fyziologický problém, můžete laktaci plně rozjet jen právě s pomocí odsávačky a mléko podávat alternativně.
malé miminko

Jak můžete laktaci dále podpořit?

 

Nejdůležitější je často přikládat, případně to nahradit nebo doplnit odsávačkou. Vedle přikládání jako takového je obecně důležitý kontakt, ideálně na holou kůži, tzv. skin to skin. Doporučuje se s miminkem zalehnout do postele bez trička a tulit se, pomáhá to opět vyplavování důležitých hormonů. Důležitý je také dostatečný přísun tekutin, ideálně teplých. Kromě toho je důležité dostatečně a výživně jíst, dopřávejte si vývary. Vyzkoušet můžete i homeopatika Ricinus communis.

Dvojí službu vám mohou poskytnout tzv. chrániče bradavek, které prodává například Medela. Jsou to kryty, které vložíte do podprsenky, a chrání bradavky před nepříjemným třením prádla mezi kojením. Vedle této funkce ale také stimulují prsa, a tedy laktaci. 

Kromě toho všeho dávejte pozor na to, abyste po úspěšném startu neměly brzy s laktací opět problém.  Buďte v klidu, v teple, dejte pozor například na kojící kloboučky. Ženy je často používají při problémech s přisáváním nebo při poškozených bradavkách kojením, nicméně z dlouhodobého hlediska mohou snižovat laktaci a také podporují špatnou techniku sání.

Categories: Děti