Orobinec širokolistý(Typha latifolia) je dvouletá bahenní a pobřežní rostlina, která dorůstá výšky až 2,5 metrů. „Doutníky“ jsou její samičí květy. Jde o rostlinu dvoupohlavní. Květenství sestává ze dvou palic, které jsou na stonku umístěné nad sebou. Po samčím květu zbude na „doutníku“ po odkvetení jen krátká „anténka“.
Jsou krásné i na zahradě
Tato krásná rostlina si našla místo i v našich zahradách. Samozřejmě na vlhkých místech, nejlépe u okrasných jezírek nebo různých rybníčků. Tam se s její pomocí dají vytvořit krásné ostrůvky.
Orobinec se vysazuje na jaře. Umisťují se buď přímo do vody (do hloubky asi 30 až 80 centimetrů, hluboká voda už mu nevyhovuje) nebo na blízká podmáčená místa. U menších jezírek se sází do nádob se substrátem pro vodní rostliny. Pokud jde o větší jezírko či rybník, postačí rostlinám jako výživa jejich bahno. Orobince můžou být i v zahradě, kde vodní plochu nemáme. Některým druhům postačí vlhčí místo. Orobince se množí ve vegetační době dělením trsů. Jsou to rostliny velice nenáročné. Opylují se i různé druhy navzájem a rostou dost rychle. Jsou velmi nenáročné. Musí se v zahradách trochu „pohlídat“, aby se nám z nich nestal plevel.
Jsou ozdobou i v zimě
Díky tomu, že tato rostlina je mrazuvzdorná, zdobí naše zahrady i v zimním období. I suché stonky a listy vypadají velice dekorativně. Nemusíme si navíc dávat práci s jejím stříháním. Užitečná je také pro zamrzlé jezírko nebo rybníček. Její stonky se starají o udržení otvorů v ledu, kudy se tam pak může dostávat vzduch a kudy odcházejí nepotřebné plynné látky.
Dá se i jíst
Orobinec můžeme využít i v kuchyni. Jeho oddenky jsou totiž jedlé a zdravé. Je v nich asi jedenáct procent proteinu. Můžou se po usušení rozemlít a používat jako mouka. Kdo má rád chřest, může vyzkoušet jeho „doutníkovou variantu“. Je také moc dobrá. Připravíme ji jednoduše. Mladé oddenky orobince stačí omýt a upéct v troubě.
Hobby
Manukový med je zdravější než med květový
Manuka je vzácný keř s malými a jemnými kvítky, barvou od bílé po růžovou, rostoucí na Novém Zélandu. Původní obyvatelé Maorové, si tuto dřevinu po staletí hýčkali a moc dobře věděli proč. Blahodárně uzdravující účinky Read more…