Nebezpečí, které nám hrozí v podobě nakažení klíšťovou encefalitidou je i tenhle rok velmi vysoké. Klíšťata jsou totiž přemnožená a na každém rohu, to značí, že je nalezete i mimo tolik obávanou oblast, jakou je les.
K dispozici máte proto nejen velký sortiment přípravků, které je mají odehnat, ale i opatření, jak se jim co nejlépe vyhnout. I přes všechny dostupné rady a pomůcky si můžete doma vyrobit přípravek, který je díky svému složení odpudí a podstatně sníží riziko toho, aby se na vás přisáli.
Využijte to, co máte určitě doma
Co se týče vůní, klíšťata nesnáší některé pachy natolik, že se jim vyhýbají. Použijte na váš domácí repelent něco, co najdete zcela jistě u vás doma. Mezi odpudivé vůně patří:
· Alpa– je to takzvaná domácí desinfekce, která vám může posloužit i k přípravě roztoku, který tyto malé potvory dokonale odpudí.
· Vonné oleje– rozmarýn, levandule, fenykl nebo hřebíček patří k bylinkám, které jsou typické svou výraznou vůní. Využijte proto vonné olejíčky k tomu, abyste ukázali klíšťatům, že na vás nemůžou!
· Citrusy– kyselina citrónová, která je přírodní „chemií“ je vynikající přísadou do vašeho domácího spreje na jejich odrazení od přisátí.
Bezpochyby budete potřebovat nějakou malou lahvičku se sprejem, kterou naplníte vámi požadovanou dávkou všeho nebo jen něčeho z daných surovin. Výhodou tohoto druhu repelentu je to, že ho můžete šplíchat kolik jen chcete, a to z důvodu, že neobsahuje chemii, která lidem škodí díky častému použití.
Nezapomínejte na pravidelnost
Jelikož se jedná převážně o dostupné a přírodní složky, musíte myslet na to, že díky tomu brzy vyprchají. Aroma, které doma vyrobený sprej proti klíšťatům vyprodukuje je sice silné, ale i rychle prchavé. Musíte myslet tedy na to, že je pravidelnost nanášení důležitá a pro konečný efekt klíčová. Nanášejte ho proto každou hodinu pečlivě a na místa, odkud se k vám nejrychleji můžou dostat. Nezapomínejte ani na oblečení, které se provoní nejsnadněji díky textilní látce, která se nevypotí tak jako holá kůže.